27 Eylül 2022 Salı 10:18 Anasayfam yap | Sık kullanılanlara ekle | İletişim

Tarihimiz

a) Savcılar Mahallesi Tarihçesi :

Savcılar mahallesinin ne zaman ve nasıl kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Mahallenin Germiyanoğulları zamanında Türkler tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Mahallenin temelinin Dağlıoğlu adlı bir sülale tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Daha sonraları Hamzaoğulları ve Abaza oğulları adlı sülaleler tarafından yerleşim yeri olarak seçildiği bilinmektedir.

      Mahallenin kuruluşundan buyana olan tarihi bir olay yoktur. Yalnız 1920 temmuzunda olan Yunan işgali halen yaşlılar tarafından anlatılıyor. Savcılar mahallesi düşman tarafından işgal edilince bölgesel bir güç oluşturuldu. Bu güç önceleri düşmana karşı direnişe geçti. Daha sonraları Çerkez Ethem kuvvetlerine katıldılar. Daha sonraları düşman kuvvetleri Kurtuluş savaşında uğradığı yenilgiden sonra bölgeyi terk ettiler. Savcılar mahallesinde geçen olay yok. Mahallede yetişen tarihi bir kişi yoktur.

      b) Kınık Mahallesi Tarihçesi :

            Kınık mahallesinin ne zaman ve nasıl kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Mahallenin Germiyanoğulları zamanında Türkler tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Mahallenin temelinin Dağlıoğlu adlı bir sülale tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Daha sonraları Hamzaoğulları ve Abazaoğulları adlı sülaleler tarafından yerleşim yeri olarak seçildiği bilinmektedir.

      Mahallenin kuruluşundan buyana olan tarihi bir olay yoktur. Yalnız 1920 temmuzunda olan Yunan işgali halen yaşlılar tarafından anlatılıyor.


İçerik Ağacı

Akdağ     Tarihimiz     Coğrafyamız     Ekonomi     Ulaşım     Yemeklerimiz     Köylerimiz     Sağlık Kuruluşları     Eğitim Kurumları     Aramızdan Ayrılanlar     Dünya Evine Girenler

Yorum Ekle

Ad Soyad *
Eposta *
Başlık *
Yorumunuz *
Beni hatırla
* Doldurulması zorunlu alanlar.